Amikor a nyelvet diagnosztizáljuk két dolgot figyelünk meg rajta:
- A nyelvtestet (mozgása, színe)
- illetve a rajta lévő lepedéket.
A nyelvtest a szerveinkről, a lepedék színe és állaga pedig betegségekről árulkodik.
A nyelvünk összeköttetésben áll az összes szervünkkel. Amennyiben egyes szerveink működése eltér a megszokottól, nyelvünkön azonnal felfedezhetjük a jeleket.
Hol találhatóak az egyes szervek a nyelvünkön?
Nyelvcsúcs a szív és a tüdő tükre, a középső rész az emésztésé a nyelvtő pedig a vesékről ad tájékoztatást. A nyelv szélei a máj és az epefunkciókat mutatják.
Mit árul el a nyelvünk színe?
Az egészséges nyelv nedves, fényes, fátyolszerű fehéres lepedék fedi.
Fiatal korban a nyelv fényes, puha, idősebb korban már kemény, matt esetleg érdes.
Minél energiaszegényebb a szervezetünk annál világosabb színű lesz a nyelvünk. Amennyiben sötétpiros árnyalatot vesz fel, az a fokozott energiatermelés jele.
A nyelv mozgékonysága
Az asszimetrikusan mozgó vagy petyhüdt nyelv idegrendszeri problémára utal. A mozgékony, energiával teli nyelv az egészséges. Amennyiben duzzanatot érzékelünk rajta, valószínűleg vizesedés áll fenn. A kicsi keskeny a nyelvünk pedig vízhiányról árulkodik.
A lepedék
Amennyiben egészséges az emésztőrendszerünk a nyelvünk kellőképp nedves, fehéres lepedék fedi.
Sűrűbb, vastag lepedék esetén egészségtelen táplálkozásra kell gondolnunk, míg vékony rétegben a szervezet egyensúlyának felborulására.
Kellemetlen lehelet. Mit tehetünk ellene?
Az első és a legfontosabb a kellő mennyiségű folyadékbevitel.
Gyorssegélyként fordulhatunk a cukormentes rágógumik felé, amelyek hatására fokozódik a nyáltermelés így nem tud kiszáradni a szánk.
Használjunk alkoholmentes szájvizet!
Az alkohol minden esetben szárít, tehát amellett, hogy nem tesz jót a szájüregben lévő sejteknek, a száj kiszáradását is okozhatja, ezáltal olyan környezetet teremtve, mely kellemetlen lehelethez vezet.
Mi állhat a háttérben?
Adtunk pár tanácsot, hogyan orvosoljuk a kellemetlen leheletet, azonban érdemes a tüneti kezelés után feltérképezni, hogy mi is állhat a probléma mögött.
Az alábbi betegségek jellemző tünete a kellemetlen szájszag:
- Ormelléküreg gyulladás
- Mandulagyulladás
- Epehólyag rendellenessége
- Veseproblémák
- Szénhidrátszegény életmód
Dohányzás
Mondanunk sem kell, hogy a dohányzás az egész szervezetre, tehát a szájüregünkre is rossz hatással van. Felborítja az ott lévő „ökoszisztémát” ezzel növelve az ínybetegségek kialakulásának kockázatát.
Stressz
A szorongás következtében felszabaduló hormonok kiszárítják a szájat, mert gátolják a nyáltermelődést.
Tehát röviden összefoglalva, szájának egészsége érdekében kerülje a stresszes életmódot, a dohányzást, igyon sok folyadékot és használjon természetes szereket fogai és szájürege ápolására.
Emellett legalább félévente érdemes ellátogatnia fogorvosához egy alapos tisztításra és ellenőrzésre.